ZÁSADY ÚDRŽBY A JEJ VÝZNAM PRE BEZPEČNOSŤ A HOSPODÁRNOSŤ PREVÁDZKY VOZIDLA


Napriek neustálemu vývoju zatiaľ automobil nie je bezúdržbovým strojom, preto každé motorové vozidlo si počas svojej životnosti vyžaduje kontrolu a údržbu. Dôvodov pre takúto starostlivosť je niekoľko. V prvom rade musíme mať na pamäti, že len vozidlo v dobrom technickom stave zaručí bezpečnú jazdu.


Môžeme sa stretnúť s dopravnými nehodami, ktorých príčinou  bol zlý technický stav. Najčastejšie je to porucha bŕzd, porucha na pneumatikách,  porucha v podvozkovej časti a podobné. Technický stav vozidla zohrá svoju  úlohu pri každej dopravnej nehode. Aj drobné poruchy môžu nepriaznivo ovplyvniť jeho priebeh. Napríklad pri dopravnej nehode zapríčinenou vodičom, ktorý jazdil neprimeranou rýchlosťou, zohrá dôležitú úlohu stav bŕzd, pneumatík, prednej nápravy a riadenia. Bolo by možné uviesť celý rad na prvý pohľad malých porúch, ktoré boli príčinou nehôd s vážnymi následkami.        


Pravidelná kontrola a údržba každého vozidla sa priaznivo prejavuje aj na hospodárnosti prevádzky. Nejde len o to, že automobil v dobrom technickom stave má nižšiu spotrebu paliva, ale pravidelnou kontrolou môžeme odhaliť poruchy, ktoré by mohli spôsobovať značné škody ďalším prevádzkovaním vozidla. Životnosť niektorých súčasti vozidla je priamo závislé aj na tom, či ich výrobcom stanovenej lehote ošetríme.


Dnes okrem úspory paliva stále viac vystupuje do popredia otázka ochrany životného prostredia. Motorové vozidlá, ktoré  sú v zlom technickom stave, sa značne podieľajú na jeho znehodnocovaní. Prísne normy, stanovené pre obsah škodlivých splodín vo výfukových plynoch, nemôžu spĺňať neudržované vozidlá. Pravidelná údržba má význam aj pre trvalú prevádzkovú spoľahlivosť vozidla.     


Výrobca v návode k obsluhe a údržbe vozidla stanovuje, ktoré úkony kontroly a údržby je potrebné vykonať podľa počtu najazdených kilometrov alebo po uplynutí určitého času. Predpokladom bezporuchovej prevádzky vozidla je dodržanie pokynov uvedené v návode.


S rozvojom automobilovej techniky sa základné úkony pravidelnej údržby stávajú stále jednoduchšími a úkony údržby môže zručnejší vodič urobiť sám, opačnom prípade sa musí obrátiť na odborný servis. Dôležité je dodržať odporučenia výrobcu a zaistiť jednotlivé úkony po prejdení určitého počtu kilometrov alebo po uplynutí určitej doby.  

Test